Grand Avenue United Methodist Church
Saturday, November 17, 2018
Search this site.View the site map.
Visit us on Facebook.Follow us on Twitter.
Sunday Schedule
 
9:00 am
Sunday School
 
9:45 am
Fellowship
 
10:00 am
Worship
 
 
 
 
 
 

Committees

GRAND AVENUE UNITED METHODIST CHURCH

Stuttgart, Arkansas

CHURCH LEADERSHIP 2018

The Missional Purpose of the church: Our Grand purpose is to be an Avenue to loving, living, and sharing Christ!

CHURCH COUNCIL

Pastor……………………………………………… Rev. Luke Parker
Chair……………………………………………...... Robin Burkett

Vice Chair………………………………………....   Tom Roth

Lay Leader………………………………………… Nelson White

Recording Secretary………………………………... Clara Dobson

Chair of Finance…………………………………… Derek Bohanan

Chair of Trustees…………………………………… Randy Cress

Chair of Staff-Parish Relations……………………. Joe Eagle/Bill Brothers

Chair of Nurture…………………………………..... Krissy Roth/Lee Ann Krisell

Chair of Worship…………………………………… Nellie Gunter

Chair of Education…………………………………. Jane Ferguson

Chairs of Outreach…………………………………..Tom and Joyce Roth

Chair of Witness……………………………………..____Open_________

Church Historian…………………………………… Carolyn Moore

Endowment Committee Chair………………………            Pat Mayfield

President United Methodist Woman………………. Agnes Jackson

President United Methodist Men……………………Paul Blackwell

United Methodist Youth Reps………………………Wranna Tull and Molly Bohanan

Lay Member of Annual Conference………………...Nelson White

Alternate Lay Member of Annual Conference……...Clara Dobson

Church School Administrator…………………….....Eunice Montgomery

Children’s Youth Chair………………………….......____Open_________

Scouting Ministries…………………………………..Bob Crum

Membership Secretary (voice no vote)………………Charla Clemons

Financial Secretary (voice no vote)………………….Karen Brunetti

 

Members Elected At Large 

2018                                                    2019                                                    2020

Krista Keller                                        Jack Jacobs                                          Lainie Hoskyn

 
 

FINANCE COMMITTEE

 

Responsible for: Money counters, church budget, stewardship, day-to-day                operations of finance resulting in a monthly report. 

*         The care of all checking, savings, endowment and CD accounts  

*         Provide for the underwriting of the ministry of the church

*         Secure an annual audit of all church funds 

*         Report to the Administrative Council

*         Meet on a minimum of a quarterly basis to review financial status of the church

*         The annual fund campaign and promotion of financial stewardship

*         Sub-teams may be formed to carry the work of the Finance Committee.

 
Chair: Derek Bohanan
 
2018                                                    2019                                                    2020

Trent Dabbs, V. Chair                         Jerry Burkett                                       Stephen Hoskyn

Debby Strabala, Sect.                         Tom Roth                                            Amanda Hafner

Phyllis Orlicek                         Donald McCauley                               Mike Brady

                                                                                                                       Gene Fletcher                       

At Large: 

Lay Leader, Nelson White      Chair of Council, Robin Burkett       SPPR Rep, Joe Eagle  Trustee Rep, Randy Cress            Endowment Committee, Pat Mayfield

  
 

ENDOWMENT COMMITTEE

 

Responsible for: Church Endowment and meets as needed.

 
                                                    Chair: Pat Mayfield
 

Senior Pastor, Rev. Luke Parker                                             At Large

Finance Committee Chair, Derek Bohanan                            Donald McCauley

Board of Trustees Rep, Randy Cress                                                 Jerry Burkett

 
 
  

BOARD OF TRUSTEES

 Responsible for: All church property including church and parsonage.

*         Building and grounds inside and outside, Church equipment, bus and any legal documents

*         Review church insurance on annual basis and secure bids for insurance coverage

*         Annual disability evaluation of all church properties 

*         Sub-teams may be appointed from trustees to provide for the care of all church property including the parsonage and church vehicles

*         Submit annual budget to Finance committee for expenses related to the care of properties

 

Chair: Randy Cress

 
2018                                                    2019                                                    2020

Ronny Hoskyn                                    Darren Walker                                    Pat Mayfield

Robbie Tipton                                     Ronnie Krisell                                     Clark Roth

                                                            Kirk Keller                                          Jenifer Bohanan

                                                                                                                        Martha Brothers

 
 

STAFF/PASTOR/PARISH RELATIONS TEAM   

 
Responsible for: Evaluation of pastor and staff.

*         Develop and approve written job descriptions

*         Propose compensation for pastor and staff 

*         Provide a pleasant environment for the staff

*         Provide the tools and equipment as needed to staff to perform their tasks

*         Elect a vice-chairperson and secretary

                                                           

                      Co-Chairs: Joe Eagle and Bill Brothers

2018                                                    2019                                                    2020               

Joe Eagle                                             Bill Brothers                                        Derek Bohanan

Wendy Lindley                                                Rita Cress                                            Madelyn Lucke

Joyce Roth                                           Sandie Ragland                                    Tommy Hoskyn

 

At Large:  

Lay Member/Lay Leader, Nelson White
 
 
 
 
 
 
 

NOMINATIONS AND LAY LEADERSHIP TEAM 

 

Recruit and nominate for the Charge Conference those officers and leaders which are required, namely those within this report and any additional leadership needs.  

*         Guide and nominate to the Administrative Council when necessary to fulfill leadership needs within the church 

*         Provide job descriptions, training, support and recognition for church leaders

 
                                                Chair: Rev. Luke Parker
 
2018                                                    2019                                                    2020

Lee Ann Krisell                                   Paul Blackwell                                    Joe Eagle

Martha Brothers                                  Brian Roth                                          Tom Roth

Nellie Gunter                                     Jenifer Bohanan                                  Kay White

 

 At Large:

                               Nelson White, Church Lay Leader
 
 
                         NURTURE    
 

Develop and implement ministries with Adults for membership recruitment, discipleship, and care. Responsible for:

*         Teaching the biblical and theological basis of Christian stewardship within the church 

*         Promote United Methodist Student Day and other special days as needed 

*         The care of historical records and the church library

*         Promote fellowship among all Adult age groups (Single, Young, Middle and Senior)

*         Responsible for the Kitchen Ministries 

 

                                    Co-Chairs: Krissy Roth and Lee Ann Krisell

2018                                                    2019                                                   2019

Carolyn Moore                                                Krissy Roth                                          David Gealy   

Nellie Gunter                                       Lee Ann Krisell                                   Barbara Layher

Carolyn Painter                                    Melinda Hopson                                  Elizabeth Hoskyn

                                                                                                                        Barbara Erstine

 
At Large:

Pianist/Organist, Wanda Mayfield, Minister of Music, , UMW President, Agnes Jackson UMM President, Paul Blackwell, Altar Guild, Carolyn Painter, Head Usher, Pat Mayfiel

 
 
 
 
WORSHIP (formed in 2018)
 

Develop and implement ministries for church and community to engage in worship. Responsible for:

*         Interpret to the congregation the meaning, purpose and practice of worship including liturgy, preaching, the sacraments, music, related arts, and the observance of the liturgical seasons of the Christian Year.

 

                                                            Chair: Nellie Gunter

 
                                                                                                                                    2020

                                                                                                                        Nellie Gunter  

                                                                                                                        Lainie Hoskyn

                                                                                                                        Amy Griffin
                                                                       
At Large:

Pianist/Organist, Wanda Mayfield, Minister of Music, Janet Wilson , UMW President, Agnes Jackson UMM President, Paul Blackwell, Altar Guild, Carolyn Painter, Head Usher, Pat Mayfield, Pastor, Greeters, Acolytes, Children’s Worship Bags Coordinator

 
 
 

EDUCATION (formed in 2018)

 

Develop and implement ministries for discipleship and spiritual growth. Responsible for:

*         Encourage church members to consider the church and its ministries when planning their estates 

*         Recruit and supervise the overall administration of the Sunday school and small groups 

*         Promote Christian education within the church including opportunities for Bible study

*         Develop mentoring ministries for discipleship

 

                                                            Chair: Open

                                                                                                                        2020

                                                                                                                        Carolyn Moore

                                                                                                                        Jane Ferguson

                                                                                                                        Joyce Roth

                                                                                               
At Large:

Janet Wilson, Minister of Music, , Jennifer (Pooh) White, Youth Director,  Lainie Hoskyn, Tweens Director, Pastor

 
 
 
CHILDREN’S & YOUTH COMMITTEE 
 

Responsible for: The design and implementation of the children’s/youth ministry within the church. 

*         Administrate the present ministries of VBS, Sunday school, Trunk or Treat, annual Easter egg hunt, annual Christmas program, children’s ministry, scouting ministries, Children’s Church, and any other ministry opportunities for the children in our mission field 

*         Youth-- Responsible for: Oversight and operation of the youth ministry

*         Fundraisers, ministries, mission trips, and spiritual growth opportunities of youth.

*         Sub-teams may be formed to carry out the ministry of the children/youth council.

 
                                    
Chair:  Open
 
2018                                                    2019                                                    2020

Jane Ferguson                                     Amy Griffin                                        Shawn Tull

Ashley Eagle                                       Charlotte Eagle                                   Yolanda Tipton

                                                                                                                       
                                                                                                                       
 
At Large:

Tweens Director, Lainie Hoskyn, Tweens/Youth Ministry Director, Jennifer “Pooh” White (voice no vote) UMY Rep., Molly Bohanan, Wrana Tull,

 
 

SCOUTING MINISTRIES ADVISORY COUNCIL

 

                                                           Chair: Bob Crum

 

Bob Crum, Organizational Representative                

GAUMC Representatives

Rev. Luke Parker, Senior Pastor         David Jacobs       Paul Blackwell   Rolfe Bryant                          

Girl Scouts Rep., Katrina Anderson                                            

Boy Scout Leader, Michael Garrison                                      

Cub Scout Leaders: Katrina Anderson,

Brandy Whittenburg, Fonda Logston

 
 
OUTREACH
 

This work area will primarily be concerned with ministries to persons beyond the local church congregation.

*         MISSION: Recommend plans for financially supporting mission outreach of the church locally, nationally, globally, Advance Specials and special projects. Examples: Food pantry ministry, UMCOR, Salvation Army, local church missionaries

*          HEALTH & WELFARE MINISTRIES: Determine areas of human need (such as childcare, aging, health care, and the handicapped) and be involved in direct service to these needs. Examples: Holy Health, Zumba Exercise Class  

*         Social Concerns, Christian Unity and Religion and Race are additional areas of work. Where needed, provide representatives to local board and agencies. Sub- teams may be formed to facilitate the advancement of the Outreach Committee

 

                                                            Co-Chairs: Tom and Joyce Roth

 
2018                                                    2019                                                    2020

Paul Blackwell                                    Madelyn Lucke                                   Agnes Jackson

Kay White                                           Tom Roth                                            Clara Dobson

Clara Jane Ahrens                               Joyce Roth                                         

                                                           
                                                           WITNESS    
 

*          EVANGELISM: Revival meetings, Visitation, Lay Witness Missions, Radio Ministry, etc.  

*         Coordinate, plan, carry out, and evaluate the congregation’s ministry of helping all know and respond to the love of God in Christ through outreach, setting goals for congregational growth, evangelism, and visitation of new people who attend church.

*         Ministries Example:  Revival meetings, Special Concerts, Radio Ministry, TV Ministry, The church media ministry, web, and Face Book Ministry. 

*         Provide a welcome to any new people attending Sunday school or worship. Any special activities that will seek the fulfilling of the Great Commission, Fisher Folk. 

*         Sub-teams may be formed to facilitate the advancement of the Witness Team.

 
                                   Chair:  Open
 
2018                                                    2019                                                    2020

Marcie Jacobs                                      Shelby Churchwell                              Dee Mercier

Clay Eagle                                           Paul Blackwell                                    Eunice Montgomery

 

The Pastor is an at large member of all committees. Serves with voice and no vote. 

Sub teams may be formed for each committee at their discretion to provide for the ministry of the church.